Čo je detoxikácia

Detoxikácia, často nazývaná aj detox, je proces, pri ktorom sa organizmus zbavuje toxických látok, voľných radikálov, prebytočnej vody, prekyslenia a črevných parazitov. Akákoľvek látka, ktorá vytvára dráždivé alebo škodlivé účinky v tele sa nazýva toxická látka alebo toxín. Patria sem lieky, alkohol, cigarety, rafinovaný cukor, sladené nápoje, intolerančné potraviny, nadmerná konzumácia polotovarov a nezdravých potravín, nepriamo aj stres, ktorý do organizmu vylučuje negatívne emočné toxíny. Hlavnú úlohu v procese detoxikácie v rámci ľudského organizmu vykonáva pečeň. Podieľajú sa na nej orgány tráviacej, vylučovacej a obehovej sústavy ako aj lymfatický systém.

detoxikácia

Kedy potrebuje telo detoxikáciu?

Denno-denne sme vystavení toxínom, ktoré „parazitujú“ v črevách, pečeni a obličkách. Každodenný stres, nedostatok tekutín, nesprávna životospráva a nezdravý životný štýl spôsobujú prekyslenie organizmu a vznik acidózy. Za základné symtómy intoxikácie sa považujú: bolesti hlavy a chrbta, únava, zhoršená kvalita pleti, lámavé vlasy a nechty, hnačky, zápcha, hormonálna nerovnováha, nepríjemný zápach z úst spôsobený zle fungujúcim tráviacim traktom a plesne. Spoliehať sa na to, že naše telo si poradí s vyplavovaním zdraviu nebezpečných toxínov úplne samo, je prinajmenšom riskantné a nezodpovedné voči svojmu zdraviu. Obzvlášť v období, keď množstvo a vplyv toxínov nemusíme mať vôbec pod kontrolou.

Detoxikáciou sa telo zbaví nielen škodlivých látok a toxínov, pripraví sa aj na lepšie vstrebávanie potrebných živín, minerálov a vitamínov.

Kedy je vhodné obdobie na detoxikáciu?

Najvhodnejšie obdobie na detoxikáciu je pri zmene ročných období, hlavne na jar a na jeseň. Jarná očista uzatvára zimné obdobie plné kalorických, ťažkých jedál a nedostatku pohybu. Naplní vyprázdnené vitamínové zásoby organizmu. Jesenná očista je zase dobrá na posilnenie imunitného systému pred chladnými zimnými mesiacmi, ale aj ako prevencia voči ochoreniam (napr. chrípka, covid).

  • vhodná strava počas detoxikácie – čerstvé ovocie a zelenina, dôležité je mať dostatočný príjem tekutín, najlepšie čistú vodu
  • nevhodná strava počas detoxikácie – rafinovaný cukor, biela múka, kofeín, alkohol, lepok, mliečne výrobky, cigarety

ovocie a zelenina

Začiatok detoxikácie môže byť náročný. Odstraňovanie toxínov z tela môže so sebou priniesť počas prvých dní skôr únavu, malátnosť a zápchu. Najmä ak ste boli zvyknutí na pravidelný príjem kofeínu alebo cukru. Je to prirodzený počiatočný stav. V tomto období je odporúčané zvoľniť tempo a dopriať si dostatok spánku. Ideálne je začať z detoxikáciou počas víkendu alebo dovolenky.

Kedy nie je detoxikácia vhodná?

Detoxikácia je pre ľudský organizmus záťažou, preto sa nepodstupuje:

  • pri akútnej viróze
  • v tehotenstve
  • pri poruche príjmu potravy (anorexia, bulímia)
  • pri cukrovke, ochorení obličiek, vredoch v zažívacom trakte, rakovine a iných závažných ochoreniach