Vzájomná komunikácia – základný pilier partnerského vzťahu

Hoci je rozprávanie prirodzená ľudská aktivita, môže sa stať, že je pre vás náročné rozprávať sa s partnerom o niektorých témach. Bez ohľadu ako zvládate konfrontáciu, rozprávanie o veciach, ktoré vás trápia alebo vám vadia častokrát u vás vytvárajú nepríjemné emócie a pocit napätia. Aj keď máte obavy, ako bude váš partner reagovať, neznamená to, že by ste mali veci nechať nevypovedané.

vzájomná komunikácia

Predtým ako sa pustíte do náročnej témy, mali by ste si ujasniť, čo je váš zámer a aký je očakávaný výsledok rozhovoru. Dôležité rozhovory sa riešia vždy osobne, nie po telefóne ani mailom či SMS správami. Nikdy neviete v akej nálade je váš partner a ako si obsah textu vysvetlí. Môže to viesť k nesprávnemu pochopeniu problému . Ak ste sa rozhodli, že nastal vhodný čas na rozhovor, uistite si či máte partnerovu plnú pozornosť. Dôležité je, aby nešlo o jednostranný rozhovor. Spýtajte sa partnera, či rozumie, čo vás trápi alebo v čom vidíte problém. Kľudne partnera vyzvite, nech váš problém v krátkosti zosumarizuje. Naopak, ak vám partner hovorí o probléme, ktorý ho trápi, snažte sa pochopiť jeho pohľad na vec, pretože dve rôzne osoby môžu mať na tú istú vec resp. problém rôzny názor.

Keď je konverzácia v plnom prúde, dajte si pozor na obviňovanie, ktoré vedie k defenzívnemu postoju. Ak neviete, čo si druhá strana myslí, nehádajte, spýtajte sa na názor. A najdôležitejšia vec, rozhovor nie je o hľadaní vinníka alebo presadzovaní „jedinej“ pravdy, vždy sa snažte partnera pochopiť a hľadať riešenie, ktoré je akceptovateľné pre obe strany.

Téma peniaze

Bez ohľadu na vašu finančnú situáciu, vyhnite sa obviňovaniu, kto koľko zarobí a koľko minie. Nepoužívajte frázy ako „ty nikdy …, ja vždy …“. Môžete si napr. viesť záznamy o príjmoch a výdavkoch v aplikácií alebo kontrolovať bankové výpisy. Ak si nájdete aspoň raz za dva týždne hodinu čas a porozprávate sa o peniazoch minutých za uplynulé obdobie a významných plánovaných výdavkoch, budete mať prehľad a nevzniknú zbytočné nedorozumenia ohľadom financií.

komunikácia medzi partnermi

Rozhovor o smrti blízkej osoby

Ak sa váš partner vyrovnáva so smrťou blízkej osoby, snažte sa k nemu pristupovať s porozumením a empatiou. Niekomu pomôže vyplakať sa, naopak niekto sa potrebuje vyrozprávať. V rozhovore použite frázy ako: „Viem, že prežívaš veľmi náročné obdobie, no mali by sme sa o … porozprávať“ alebo „Vidím, že si veľmi smutný, pomôže ti ak sa mi vyrozprávaš? Budem iba počúvať a tebe sa určite uľaví“. Ak smútiaci partner potrebuje očný kontakt a dokáže sa uvoľniť a vyrozprávať v pohodlí domova, voľte túto možnosť. Častokrát uprednostní rozhovor počas prechádzky na čerstvom vzduchu.

vzájomná komunikácia medzi partnermi

Rozhovor o svokre

Čo ak váš partner neznáša svokru? Dôležité je nastaviť si očakávania a hranice. Prediskutujte so svojim partnerom, čo považuje za akceptovateľné a naopak, čo je za hranicami únosnosti.

Téma sex

Partneri častokrát považujú za veľmi náročné rozprávať sa o sexe, pretože sa boja odmietnutia alebo znevažovania ich výkonov v posteli. Je dôležite povedať, čo sa vám páči a po čom túžite. Pred sexom sa porozprávajte, čo nové by ste chceli vyskúšať, naopak po sexe si vzájomne povedzte, čo sa vám páčilo. Pamätajte, aj v sexe sa dá zdokonaľovať. V komunikácii sa snažte byť vždy otvorený a čestný, tak ako aj v ostatných oblastiach vášho vzťahu.

 

Dobrá a otvorená komunikácia je základom každého vzťahu. Nájdite si čas jeden pre druhého, kedy sa okrem bežných povinností a uplynulom dni porozprávate aj o tom, čo vás trápi alebo teší.