Naštartujte vašu kreativitu

Kreativita sa okrem tvorivosti a tvorivého myslenia spája aj s hľadaním nových spôsobov ako riešiť problémy a pristupovať k novým nepoznaným situáciam. Nedisponujú ňou iba umelci, hudobníci a spisovatelia. Je to užitočná zručnosť, ktorú využívajú ľudia v rôznych oblastiach života. Rozvíjaniu tvorivých zručností sa treba pravideľne venovať. Častokrát sa kreativita prirovnáva k svalu, je ju potrebné pravidelne precvičovať a stále príjmať nové výzvy, aby sa zdokonaľovala.

Prekonajte svoj strach z pocitu zlyhania a vyskúšajte niečo nové

Kedy ste naposledy robili niečo nové mimo svojej komfortnej zóny? Nebojte sa experimentovať, prekonanie strachu z pocitu zlyhania vám dodá pocit, že môžete urobiť čokoľvek, čo si zaumienite a svojej kreativite necháchate priestor na realizáciu. Napr. vyskúšajte pripraviť nové jedlo bez receptu z igrediencií, na ktoré máte práve chuť alebo máte staré šatstvo, ktoré je vám ľúto vyhodiť? Vymysliete aspoň 3 spôsoby, ako ho môžete využiť a pustite sa do tvorenia.

Začnite sa učiť nové zručnosti (napr. hrať na hudobný nástroj, maľovať), skúšajte nové aplikácie alebo sa prihláste do kurzu cudzieho jazyku. Venujte sa tvorivým aktivitám, ktoré vás bavia a súčasne rozvíjajú.

Šitie - tvorivá aktivita

Zdroj: Freepik.com - Šitie - tvorivá aktivita

Precvičte si telo a nechajte priestor svojim nápadom

Veľká časť pracujúcich ľudí má sedavé zamestananie. Nečakajte, že po 8mich hodinách sedenia na tom istom mieste prídete na nové nápady. Treba ísť na prechádzku, aspoň 20 minút rýchlej chôdze vám nabudí organizmus. Netelefonujte ani si nedávajte do uší slúchadlá, radšej vnímajte okolité zvuky a dianie okolo seba. Počas prechádzky máte ideálny čas na analýzu súkromných či pracovných problémov a hľadanie ich riešení. Svojim nápadom nechajte voľný priebeh, snažte sa vymyslieť rôzne riešenia, ale pozor, nechádžte ich hneď do „koša“. Vytvárajte alternatívne riešenia, ktoré si zapíšete ako poznámku do mobilu alebo nahráte do zvukovej správy. Neskôr sa k ním vrátite a určite nájdete vhodné riešenie vášho problému.

Tvorivý blok

Zdroj: Freepik.com - Tvorivý blok

Urobte zmeny v prostredí, ktoré vás obklopuje

Ľudský mozog potrebuje stále nové impulzy. Vykonávate prácu z domu? Aspoň raz do týždňa pracujte z iného miesta, choďte do kancelárie, pracujte z kaviarne alebo v lete z terasy. Ak vám to povaha vašej práce neumožňuje (pracujete s citlivými údajmi, často telefonujete so zákazníkmi či vediete pracovné porady) urobte aspoň drobné zmeny v zariadení vašej pracovne. Napr. zmeňte obsah vašej pracovnej nástenky, zaveste na stenu nový obraz, zmeňte farbu závesov alebo vankúšov, dajte si do vázy kvety. Sú to drobné zmeny, ktoré narušia váš každodenný stereotyp.

Práca z domu

Zdroj: Freepik.com - Práca z domu

Snažte sa neustále spoznáť nové veci, ktoré vás inšpirujú a podporia rozvoj vašej kreativity. Takto si nájdete nielen nové záľuby, váš život sa obohatí aj o nové zážitky a budete spokojnejší.