Zdravý úsmev – akú kefku používate?

Na zdravie zubov vplýva pravidelná a hlavne dôsledná zubná hygiena. Pre umývanie zubov platí základné pravidlo, nie je dôležité ako často si zuby čistíte, ale ako kvalitne. A práve používanie „správnej“ zubnej kefky je prvý krok k zdravým zubom.

ako vybrať kefku

Načo si dať pozor pri výbere zubnej kefky?

Pri výbere zubnej kefky sa nepozerajte iba na cenu. Vôbec neplatí pravidlo, že tá najdrahšia kefka musí byť zároveň aj tá najlepšia. Odporúčam konzultáciu s vašim stomatológom, ktorý sa o vaše zuby pravidelné stará a má prehľad o stave vášho chrupu. Môžete sa poradiť aj v lekárni alebo v predajni špecializovanej na zubnú hygienu.

Základné vlastnosti zubnej kefky

Tvrdosť štetín:

  • mäkké zubné kefky – používajú sa v prípade zvýšenej citlivosti či zápale ďasien, alebo ak je tendencia pri čistení zubov príliš tlačiť. Keď používate extra mäkkú kefku, je nutné umývať si zuby dlhšie, aby sa účinne odstránil zubný povlak.
  • stredne mäkké kefky – zubné kefky určené na pravidelné používanie. Pri ich používaní nedochádza k mechanickému poškodzovaniu ďasien ani zubnej skloviny.
  • tvrdé kefky – nie sú odporúčané. Pri ich používaní sa vyvíja nadmerný tlak na ďasná, ktoré začnú ustupovať, postupne sa odhaľujú krčky zubov a vzniká paradentóza.

Veľkosť a tvar hlavičky – výhodou menšej hlavičky je lepší prístup k zadným ťažšie prístupným zubom. Vďaka zaoblenému tvaru nedochádza k poškodeniu ďasien ani iných častí ústnej dutiny. Veľkosť hlavičky je prispôsobená veku, preto sa rozlišujú kefky pre dospelých, deti a bábätká (pozn. kefka je vyrobená so silikónu a nasádza sa na prst).

Dĺžka a tvar rukoväte – rukoväť kefky musí byť dostatočne dlhá a vhodne tvarovaná, aby poskytovala pohodlnú manipuláciu.

zubné kefky curaprox

Druhy zubnej kefky

Klasická zubná kefka – používa sa na mechanické čistenie zubov. Základným čistiacim prvkom je krúživý pohyb (cca 600 čistiacich pohybov za 1 minútu).

Medzizubná kefka – slúži na čistenie medzizubných priestorov. Správnu veľkosť medzizubnej kefky vám určí váš stomatológ alebo si môžete medzizubné priestory odmerať sami pomocou sondy.

Elektrická zubná kefka – podľa použitej technológie čistenia zubov rozlišujeme rotačnú alebo sonickú zubnú kefku.

  • Rotačná zubná kefka – hlavica má kruhový tvar, pri čistení vykonáva rotačný (hlavica sa otáča o 360°) , rotačno-oscilačný (hlavica osciluje v polkruhu 180° tam a späť) alebo rotačno-oscilačno-pulzový pohyb (kruhový pohyb hlavice je doplnený o pulzný pohyb v smere vlákien, ktorý naruší zubný povlak a kruhovým pohybom sa zotrie). Pri rotačnom pohybe štetiny kefky obkolesia zub a krúživým pohybom odstránia zubný povlak a nečistoty. Takýto rotačný pohyb, v kombinácii zo zlou technikou čistenia zubov a lacnejšou variantou kefky, sa z dlhodobého hľadiska považuje za nevhodný až škodlivý, pretože dráždi ďasná.
  • Sonická zubná kefka – tvarom pripomína klasickú zubnú kefku, pri čistení využíva technológiu vysokofrekvenčného kmitania. Vibrácia rozkmitá vlákna kefky, tekutinu v ústach ako aj častice povlaku. Špeciálna hydrosonická zubná kefka vytvorí hydrodynamický efekt tj. desaťtisíce kmitov vytvoria turbulenciu tekutej zmesi (voda, sliny, zubná pasta), ktorá strieka do záhybov, zárezov či medzizubných priestorov ťažko dostupných pre vlákna kefky.

Elektrická ústna sprcha – používa sa na čistenie medzizubných priestorov, prístroj sa napĺňa vodou alebo ústnou vodou. Pôsobí rovnako efektívne ako dentálne niť a zároveň je šetrnejšia k ďasnám.

zubné kefky oral-b

Ako sa starať o zubnú kefku?

Zubnú kefku je potrebné vymeniť každé 3 mesiace, v prípade značného opotrebovania štetín aj skôr alebo po chorobe. Po očistení zubov si kefku vždy dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou. Kefku si môžete občas vydezinfikovať vložením na pár minút do ústnej vody. Ak si kefku odkladáte do pohára, nikdy sa nesmie dotýkať iných kefiek alebo predmetov. Keď ste na dovolenke alebo služobnej ceste, do cestovného púzdra vkladajte iba úplne suchú kefku.

zubné kefky philips sonicare

Ako často si umývať zuby?

Zuby si čistite minimálne 2 krát denne, ideálne po každom jedle, pričom je potrebné počkať 15 minút. Ak ste konzumovali kyslé potraviny alebo sladené nápoje, odporúčané je s umývaním zubov počkať minimálne 20 minút. Nemáte poruke zubnú kefku? Vhodnou alternatívou je vypláchnuť si ústa vodou a dať si žuvačku bez cukru.

Ak chcete mať zdravý úsmev, o svoj chrup sa musíte pravidelne starať. Upravte si jedálniček, aby ste obmedzili zastúpenie jednoduchých cukrov (sacharidov a fruktózy), ktoré prispievajú k tvorbe zubného povlaku. A rada na záver, nezabudnite na pravidelnú zubnú preventívnu prehliadky u svojho stomatológa.

Obľúbené kefy Curaprox